Büyükada’nın Tadına Doyulmaz Lokmaları – Nerede Yenir?

 

Ada Lokmasının En Güzel Yapıldığı Yerler

Lokma adeta adanın milli tatlısı niteliğindedir. Mis gibi kokularıyla konuklarını iskelede iner inmez karşılar ve kendine doğru çeker. Önce balık yemek isteyenler lokma keyfini sonraya bıraksa da ada turuna başlamadan herkes eline bir kutu lokma alarak yürüyüşüne başlar.

Adada İzmir lokmacısı olarak bilinen tezgahlar Büyükada’nın gelenekselleşen tatlısını özenle yaparlar. Peki hangi Büyükada lokmacısı en iyisi? Lokma nerede yenir? Büyükada’da yiyeceğiniz en lezzetli tatlılardan olan lokmanın tadı nerede çıkar? Birlikte bakalım…

En İyi Büyükada Lokmacıları – Nerede Yenir?

İzmir lokması; un, su, kuru maya ve şeker ile hazırlanır. Hamuruna yuvarlak ya da halka şekli verilen lokma kızgın yağda kızartılır. Ardından şeker ve su ile hazırlanan şerbette bekletilir. Lokma şerbeti çekince servis yapılır. En sevilen geleneksel tatlılarımızdan olan lokma, Büyükada’da da özenle yapılır ve ada misafirlerine sunulur. Roma dondurması ne kadar meşhursa ada lokması da o kadar meşhurdur.

Büyükada’da ne yenir diyenlere en çok önerilen lezzetlerden olan lokma tatlısı, Büyükada’da genellikle sadece bir mekanda yenir. Büyükada’da en ünlü lokmacı hemen iskeleden saat kulesine çıkarken sağ tarafta bulunan lokmacıdır. Tabelalarında Ada İzmir Lokmacısı yazan lokmacının önünde sıra sıra kuyruklar olur.

 

Tarçınlı ve sade olarak plastik kaplarda dolu dolu servis edilen lokmaların en lezzetlilerini yiyebileceğiniz Büyükada lokmacıları:

  • Halil Usta Lokma

Yıllardır adanın vazgeçilmez lokmacısı olan Halil Usta, iskeleden inildiğinde Saat Meydanı’na yürürken solunuzda  kalacak. Büyükada lokmacıları arasında en iyisi ve ünlüsü olan Halil Usta’da lokma dışında Türk kahvesi, nescafe, çay ve dondurma da bulunuyor. Dilerseniz ada lokmacısı Halil Usta’nın masalarında oturarak lokmalarınızı taze çaylar ile birlikte tüketebilirsiniz.

Büyükada’da lokma nerede yenir diyenlere önerdiğimiz tek yer olan Halil Usta, sabahın erken saatlerinden gece yarısına kadar muhteşem lokmalarıyla ada konuklarına beğenecekleri bir lezzet deneyimi sunuyor. Bizim önerimiz tarçınlı lokmayı denemeniz. Büyükada lokma tatlısını çok beğeneceksiniz.

  • Mio Amore

Büyükada’da lokma yiyebileceğiniz bir diğer yer de Mio Amore’dir. Dondurmaları, çeşit çeşit külahları, waffle lezzetleri ile bilinen Mio Amore’de dilerseniz lokma yiyebilirsiniz. Orta boy lokma satan Büyükada dondurmacısı 10 TL gibi bir ücret karşılığında ada lokmasını denemenize olanak veriyor.

  • Prinkipo Dondurma

Kahvaltısı ve özel waffle lezzetleri ile de adanın en uğrak işletmelerinden biri olan Prinkipo Dondurma, Büyükada lokmacıları arasında da yer alıyor. Fıstık, karamel, karadut, kavun, frambuaz, vişne gibi onlarca çeşidi olan Prinkipo Dondurma, adada dondurma yemeniz gereken ilk yerlerden biri olduğu kadar porsiyon lokmalarıyla da beğeninizi kazanacak.

Küçük, orta ve büyük porsiyon Büyükada lokması hazırlayan Prinkipo Dondurma’da dilerseniz sıcak ve soğuk içeceklerinizle birlikte lokmalarınızı yiyebilirsiniz.

Büyükada lokma seçenekleri açısından alternatifi bol bir yer olmasa da önerilen 3 mekanda ada lokması yiyebilirsiniz. Büyükada lokmacısı olarak hizmet veren bu mekanlar güler yüzlü işletmecileri ve ada manzaralı masalarıyla sizleri bekliyor.

 

Büyükada Lokma Fiyatları

Lokma tatlısı yapımı ve sunumu maliyetli olmayan bir tatlı çeşididir. Un, su, maya, şeker gibi kolay bulunan malzemelerden yapıldığı için ekonomik bir tatlıdır. Büyükada lokma fiyatları da bütçe zorlamayan cinstendir.

Küçük boy Büyükada lokması 5 TL iken orta boy ada lokması 7 TL’dir. Büyük boy lokma almak isterseniz de 10 TL ödemeniz gerekir. Halil Usta’nın fiyatları ortalamayı oluştururken adanın bazı dondurmacıları da lokma yaptıkları için fiyatları birbirine benzerdir.

Büyükada’da ne yenir diyenler için balık sonrası en güzel tatlı seçeneği olan lokmalardan evinize de götürebilirsiniz. Porsiyon ücretleri makul olan Büyükada lokmalarını adaya yolunuz düştüğünde mutlaka ve mutlaka tatmalısınız. Bu enfes lezzet kaçmaz!

 

BU YAZIYI DEĞERLENDİR!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
BU YAZIYA EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid