Adanın En İyi 7 Dondurmacısı – Büyükada’da Dondurma Nerede Yenir?

 

Büyükada’nın En Çok Tercih Edilen Dondurmacıları

Büyükada iskelesine iner inmez sizleri kavrulan külah ve dondurma kokuları karşılayacak. Bu kokuları takip ettiğinizde ise adanın dondurmacılarına ulaşacaksınız. Büyükada’nın en iyi dondurması olmak için birbiriyle yarışan dondurmacıların rengarenk lezzetlerini tatma imkanı bulacaksınız.

Tarihi yıllar öncesine uzanan Büyükada dondurma kültürüyle tanışacağınız adada yemek sonrası ya da öncesi elinize kocaman külahları alarak adada tur atacaksınız. Peki hangi Büyükada dondurmacısı en iyisi? Dondurmanızı en ekonomik nereden alabilirsiniz? Aklınızdaki sorulara cevap vermek için adanın en iyi dondurmacılarını derledik.

Büyükada’nın en iyi 7 dondurmacısı

Büyükada’da dondurma nerede yenir diyenler için 7 tane lezzetli önerimiz olacak. Adanın geleneksel lezzetlerinden olan ada dondurmasını en iyi mekanlarda tadabileceksiniz. Listemiz:

 1. Tarihi Prinkipo Dondurma & Waffle

Kahvaltısı ve özel waffle lezzetleri ile de adanın en uğrak işletmelerinden biri olan Prinkipo Dondurma, ada dondurmacıları arasında da liste başıdır. Bir top dondurmanın 2,50 TL olduğu Büyükada dondurmacısı Prinkipo’da dilerseniz büyük kornetlerde daha ekonomik dondurmalar yiyebilirsiniz.

Fıstık, karamel, karadut, kavun, frambuaz, vişne gibi onlarca çeşidi olan Prinkipo Dondurma, adada dondurma yemeniz gereken ilk yerlerdendir.

 1. Mio Amore

Büyükada’nın en iyi dondurmacısı listemizdeki Mio Amore’de kahvaltıdan atıştırmalığa, waffledan dondurmaya kadar aklınıza ne gelirse bulabilirsiniz. Anatolia, Negra Cup, Mio Amore Special, Ada Dondurma, Amore Cup gibi dondurma seçenekleri olan Mio Amore’de 1 top dondurma 2,50 TL’dir.

Büyükada dondurmacıları arasında bol çeşitli seçenekler sunan Mio Amore’de; krokan, yeşil limon, acıbadem, yaban mersini, sütlü karamel, antep fıstığı, kaymak, çikolata, nutella, limon, muz, kavun, damla sakızı, frambuaz, big babel, yoğurt, nane, çilek, vanilya, dağ meyveleri, türk kahvesi, fındık, ceviz gibi dondurmalar bulabilirsiniz.

 1. Yunus Dondurma

Yunus Dondurma, Büyükada dondurma nerede yenir diyenlerin uğraması gereken yerlerden biri. Vişne, şeftali, kavun, limon, çikolata ve kaymaktan oluşan 6 çeşit dondurması ile mütevazi bir dondurma tezgahı olan Yunus Dondurma’da muhteşem bir lezzet deneyimi sizi bekliyor.

 1. Roma Dondurma

Büyükada’nın en iyi dondurmacısı dendiğinde akıllara ilk gelenlerden biri de Roma Dondurma’dır. 5 top dondurmanın 5 TL olduğu Roma Dondurma, belki de adanın en popüler dondurmacısıdır. Fiyatlarının ucuz olması nedeniyle önünde kuyruklar oluşmaktadır.

Büyükada’da sizi karşılayan ilk dondurmacı olan Roma Dondurma’da külahlar büyük ve fiyatlar uygun. 20’ye yakın dondurma çeşidi bulabileceğiniz Roma Dondurma  karadut, kavun, limon, nutella, bal badem, krokan ve redbullu dondurmalarıyla beğeninizi kazanacak.

 

 1. Sarıyer Dondurma

Sarıyer Dondurma, Büyükada dondurmacıları içinde ekonomik olanlardan biri. 2 top 3 TL olan dondurmalar kilogram olarak da satılıyor. Waffle da yapan Sarıyer Dondurma adada mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri. Güler yüzlü çalışanlarıyla da tam not alıyor.

 1. Mado Büyükada

İstanbul’un da en meşhur dondurmacılarından olan Mado, Büyükada dondurmacıları arasında biraz modern kalıyor tabi ki. Ancak geleneksel kesme dondurmaları, karamelden balkabağı sosuna kadar ilgi çekici lezzetleri ile tatilcilerin uğradığı dondurmacılar arasında yer alıyor.

Büyükada’nın en iyi dondurmacısı listemizde olan Mado’da dövme dondurma ve fıstıklı kadayıflı dondurma gibi daha önce denemediğiniz dondurmaların tadına bakabilirsiniz. Sultan kayığı, Cevizzade, Vezirtepesi gibi Mado’ya özgü dondurmalar ile tanışabilirsiniz.

Ayrıca şeker ilavesiz dondurmalar, special kuplar, dondurmalı waffle, dondurmalı pasta ve dahası Mado’da sizi bekliyor. Büyükada dondurma nerede yenir sorunuza zengin menüsüyle cevap veriyor.

 

 1. Şirinler Dondurma

Büyükada’nın en iyi 7 dondurmacısı listemizin son üyesi olan Şirinler Dondurma da Büyükada dondurma kültürü ile tanışmanıza vesile olacaktır. Kesme dondurması ve fıstıklı dondurmasını önereceğimiz Şirinler Dondurma’da ayrıca kızıl tutku, kup dark, kup anatolya, kup hawai gibi özel lezzetler bulunuyor. 3 top dondurmanın 10 TL olduğu Şirinler Dondurma Büyükada dondurmacıları arasında en pahalı olanlardan biri.

Büyükada Dondurma Fiyatları – Neresi Ekonomik?

Büyükada’nın en iyi dondurmacısı olmak için yarışan dondurmacılar fiyatlarını sundukları çeşitlere, mekanlarına, sunum şekillerine göre belirliyorlar. Her bütçeye uygun yeme içme seçeneğinin bulunduğu Büyükada’da 5 topu 5 TL’ye satan dondurmacılar da var, 3 topu 10 TL’ye satanlar da.

Büyükada dondurma fiyatları yoğun mekanlarda daha uygun olurken adanın sakin yerlerinde bulunanlarda biraz daha pahalı olabiliyor. Fiyatı ne olursa olsun tarihi Büyükada dondurmalarının tadına bakmanız gerekiyor. Adanın en güzel lezzeti olan dondurmalar yaz – kış sizi bekliyor…

 

BU YAZIYI DEĞERLENDİR!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
BU YAZIYA EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid